Fakta

Pia Olsen Dyhr

Pia Olsen Dyhr, født 30. november 1971 i Vallensbæk. Gift.

Medlemsperiode
Folketingsmedlem for Socialistisk Folkeparti i Københavns Storkreds fra 18. juni 2015.
Folketingsmedlem for Socialistisk Folkeparti i Nordsjællands Storkreds, 13. november 2007 – 18. juni 2015.
Midlertidigt folketingsmedlem for Socialistisk Folkeparti i Frederiksborg Amtskreds, 28. november 2006 – 15. december 2006.
Kandidat for Socialistisk Folkeparti i Slotskredsen fra 2014.
Kandidat for Socialistisk Folkeparti i Brønshøjkredsen fra 2014.
Kandidat for Socialistisk Folkeparti i Nørrebrokredsen fra 2014.
Kandidat for Socialistisk Folkeparti i Sundbyøsterkredsen fra 2014.
Kandidat for Socialistisk Folkeparti i Hillerødkredsen, 2007-2014.
Kandidat for Socialistisk Folkeparti i Fredensborgkredsen, 2004-2006.
Kandidat for Socialistisk Folkeparti i Nyborgkredsen, 1998-2004.
Parlamentarisk karriere
Partiformand for Socialistisk Folkeparti fra 2014.
Transportminister, 9. august 2013 – 3. februar 2014.
Handels- og investeringsminister, 3. oktober 2011 – 9. august 2013.
Uddannelse
Kandidat i statskundskab, Københavns Universitet (orlov 2000-2010), 1992-2010.
Beskæftigelse
Politisk koordinator, CARE Danmark, 2006-2007.
International koordinator, Danmarks Naturfredningsforening, 2003-2006.
Miljøpolitisk medarbejder, Danmarks Naturfredningsforening, 2000-2003.
Tillidshverv
Formand for 92-gruppen Forum for Bæredygtig Udvikling, 2006-2007.
Medlem af Handelshøjskolens tænketank Forum Europa, 2006-2010.
Næstformand for Mellemfolkeligt Samvirke, 2002-2004.
Medlem af Nævnet vedrørende EU-Oplysning, 2001-2005.
Formand for Socialistisk Folkepartis Ungdom, 1996-1998.

Kilde:ft.dk