Fakta

Program 5. juni

* Klokken 07.00: Kristian Thulesen Dahl og andre politikere fra DF vil uddele brochurer på Hovedbanegården i København.

* Klokken 09.00: Alternativets politiske leder, Uffe Elbæk, stemmer i Grøndal Multicenter i København.

* Klokken 09.15: Politisk leder for De Radikale Moren Østergaard stemmer i Sundby Idrætspark i København.

* Klokken 09.20: Socialdemokratiets formand, Mette Frederiksen, afgiver sin stemme i Hareskovhallen i Værløse sammen med Furesø-borgmester Ole Bondo Christensen.

* Klokken 09.30: Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) holder grundlovstale ved Metalskolen Jørlunde i Slangerup, Nordsjælland.

* Klokken 09.50: Pia Olsen Dyhr, partiformand for SF, holder efter Løkke grundlovstale på Metalskolen Jørlunde.

* Klokken 10.00: De Konservatives formand, Søren Pape Poulsen, holder grundlovstale ved Dianalund på Sjælland.

* Klokken 10.30: Pernille Skipper, politisk ordfører for Enhedslisten, stemmer i Korsgadehallen i København sammen med spidskandidat i København Rosa Lund.

* Klokken 11.00: DF-formand Kristian Thulesen Dahl stemmer på Thyregod Skole.

* Klokken 11.30: Klaus Riskær Pedersen, formand for partiet med samme navn, afgiver sin stemme på Nyboder Skole i København.

* Klokken 12.00: Pia Olsen Dyhr stemmer på Kirkebjerg Skole i Vanløse.

* Klokken 12.00: Stram Kurs-leder Rasmus Paludan stemmer på Vesterbro Bibliotek i København.

* Klokken 12.15: Lars Løkke Rasmussen stemmer på Nyboder Skole.

* Klokken 12.20: Uffe Elbæk holder grundlovstale på Demokratifestivalen, De fire frie skoler i Ollerup på Fyn.

* Klokken 13.00: Morten Østergaard deltager i grundlovsarrangement på Testrup Højskole i Mårslet i Østjylland.

* Klokken 13.00: Liberal Alliances partileder, Anders Samuelsen, stemmer på Stensballe Skole i Horsens.

* Klokken 13.25: Pernille Skipper holder grundlovstale på Konventum i Helsingør.

* Klokken 13.45: Søren Pape Poulsen stemmer i Viborg, Stadionhal 5 og 6.

* Klokken 14.15: Kristian Thulesen Dahl holder grundlovstale på Lykkesholm Slot på Fyn.

* Klokken 14.30: Pape holder grundlovstale ved Sønæs i Viborg.

* Klokken 15.15: Partiformand Mette Frederiksen (S) holder grundlovstale til Demokratifestival på Gymnastikhøjskolen i Ollerup på Sydfyn.

* Klokken 15.35: Mette Frederiksen deltager i grundlovsarrangement i Ollerup. Hun taler cirka klokken 15.40.

* Klokken 16.00: Pape holder grundlovstale ved Ertebølle i Farsø, Nordjylland.

* Klokken 16.15: Nye Borgerliges formand, Pernille Vermund, stemmer på Snekkersten Idrætscenter i Nordsjælland.

* Klokken 16.20: Løkke holder grundlovstale ved Terndruplund i Terndrup i Nordjylland.

* Klokken 16.25: Kristendemokraternes fungerende formand, Isabella Arendt, stemmer i Vanløsehallerne i Vanløse.

* Klokken 20: Valgstederne lukker, og valgstedsmålingen ventes klar. Her ventes valgfesterne at tage fart, og i løbet af aftenen holder partilederne tale ved deres partis valgfest.