Putin vil mobilisere hæren
Præsidenten har annonceret det i en tale
Opdateret klokken 08.46:
Vladimir Putin har i en tale annonceret en delvis mobilisering af landets hær, skriver Reuters.
Han tilføjer, at russernes mål er at "befri" Donbas.

Præsident Putin vil nu mobilisere hæren.
Sputnik/Reuters/Ritzau ScanpixMobiliseringen skal ifølge præsidenten allerede sættes i gang onsdag.
Putins tale er hans første direkte til det russiske folk siden krigens start.
Vil få fuld militær status
Præsidenten har allerede underskrevet et dekret om den delvise mobilisering, skriver det britiske medie Sky News.
Den skal efter planen sættes i gang med det samme.
- Jeg vil gerne understrege, at der er tale om en delvis mobilisering. Det er kun dem, der er en del af reservestyrkerne, der vil blive indkaldt, lyder det fra den russiske præsident ifølge Sky News.
De personer, der indkaldes, vil få fuld militær status, oplyser Putin.
Beskylder vesten for atomafpresning
Donbas i det østlige Ukraine består af regionerne Luhansk og Donetsk.
Begge regioner var allerede før krigen beboet af nogle prorussiske separatister.
Under krigen er stort set hele Luhansk blevet overtaget af russerne, mens omkring halvdelen af Donetsk er på russiske hænder.
Vladimir Putin beskylder onsdag Vesten for atomafpresning mod Rusland.
'Jeg bluffer ikke'
I den tv-transmitterede tale siger præsidenten, at Rusland har "masser af våben til at besvare", hvad han kalder vestlige trusler.
- Hvis vores lands territoriale integritet bliver truet, så vil vi tage alle midler i brug for at beskytte Rusland og vores folk. Jeg bluffer ikke.
- Dem, der prøver at afpresse os med atomvåben, bør vide, at vinden pludselig kan blæse i deres retning, siger Putin ifølge det britiske medie BBC.