ANNONCE
Pressemeddelelse fra Topdanmark A/S
Er du typen, der først tager et ekstra kig på pensionsopsparingen den dag, der er 25 timer i døgnet? Så er der råd forude. Den 25. oktober bliver din søndag forlænget en time ved skiftet fra sommertid til vintertid.
Sammen med resten af pensionsbranchen opfordrer Topdanmark til, at du bruger den time – eller bare anledningen – til at lave et servicetjek af din pensionsopsparing.
“Vi har indtryk af, at mange danskerne både er interesserede i og bevidste om pension, omvendt er der også mange andre ting, der presser sig på i dagligdagen end pensionsopsparingen, man måske først skal bruge om mange år. Derfor vil vi i Topdanmark gerne opfordre vores kunder til at tjekke deres pensionsopsparing via fx Pensionsinfo.dk eller Mit Topdanmark. Hvis du er i tvivl, kan du hente råd og vejledning på siden eller kontakte os, så hjælper vi dig – det er det, vi er her for,” siger Jens Brøgger, der er chefrådgiver i Topdanmark Livsforsikring.
Han tilføjer, at Topdanmark generelt oplever en stigning i antallet af kunder, der undersøger deres pensionsforhold på nettet, og at han glæder sig over den udvikling.
Udsving i 2020 – hold fast
Mange har i dag en markedsrentepension, der består af en blanding af typisk aktier og obligationer. Derfor kan opsparingen stige og falde afhængig af udviklingen på finansmarkederne. I 2020 har der været store udsving på de finansielle markeder, hvorfor mange pensionsopsparere har oplevet, at deres pension periodevis blev mindre værd. Det skyldes særligt corona-pandemien, der gik hårdt ud over verdensøkonomien og virksomhederne, da virussen for alvor bredte sig globalt i februar og marts 2020.
Ingen kender fremtiden, men normalt retter finansmarkederne sig igen – det har vi set historisk – og vi har da også set stigninger igen, siden finansmarkederne dykkede i marts.
“Pension er en meget langsigtet opsparing, og det er helt naturligt og uundgåeligt, at du hen over et opsparingsforløb på måske 35-40 år vil opleve op- og nedture på finansmarkederne, som vil påvirke din pensionsopsparing. Det allervigtigste, når der er uro på finansmarkederne, det er, at man ligger i den rigtige investeringsprofil og er tro mod den. Historisk har finansmarkederne rettet sig igen, og de aktiver, din pension er investeret i, har givet positive afkast på den lange bane,” siger Jens Brøgger.
Han henviser til, at fra år 1900 og frem til nu har globale aktier i gennemsnit givet et afkast på 5,2 pct. om året.
En kunde i Topdanmark har i gennemsnit fået et årligt afkast på 9,2 pct siden 2010. Det gælder for en kunde med markedsrentepension, middel risiko og 30 år til pension. Topdanmark fokuserer på et konkurrencedygtigt afkast til kunderne på lang sigt, og ikke et højt afkast på kort sigt – for pension er en langsigtet investering.
5 tips til servicetjek af din pension
Kontakt:
Presseansvarlig Martin Olsen tlf.: +45 24 34 67 47 email: vto@topdanmark.dk
Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her: https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/hold-fast-i-din-pension-ogsa-gennem-svaere-tider?releaseId=13603008
** Ovenstående pressemeddelelse er videreformidlet af Ritzau på vegne af tredjepart. Ritzau er derfor ikke ansvarlig for indholdet **
ANNONCE