ANNONCE
Klokken 20.23 fik Nordjyllands Politi en anmeldelse om, at tre unge mænd havde overfaldet en 45-årig mand foran McDonald’s på Nytorv i Aalborg.
Da politiet modtog anmeldelsen lød det, at tre unge stod og sparkede på manden, der lå ned. Det skriver Nordjyske.
– Anledningen til slagsmålet er ukendt, men de er kommet op og diskutere om et eller andet, og så overfalder de tre unge på 15, 17 og 18 år den 45-årige mand. De er vist gået forbi hinanden, hvor den 45-årige rammer en af dem med skulderen Så er der en, der bliver sur, og så begynder de at råbe ad hinanden, og så overfalder de tre drenge – eller unge mænd – den ældre mand, siger Karsten Højrup Kristensen, der er vagtchef, til Nordjyske.
TV2 Nord skriver, at de alle var berusede, da overfaldet skete.
Den 45-årig mand blev efterfølgende kørt til sygehuset, men har ikke fået nogle alvorlige skader.
Ifølge TV-kanalen er de tre unge mænd sigtet for grov vold – alle blev anholdt og afhørt søndag aften, men er løsladt igen.
Det har ikke været muligt for Newsbreak.dk at få en kommentar fra Nordjyllands Politi.
ANNONCE