De fleste danskere kører formentlig ikke rundt med en økse i bilen. Men det var lige netop sådan et fund Københavns Politi gjorde sig tirsdag tidlig morgen.
Efter at have fået en anmeldelse om slagsmål, fandt Københavns Politi en økse i en bil i området.
Københavns Politi rykkede ud til Kødbyen med et bestemt formål. De havde modtaget en anmeldelse om et slagsmål.
Men derude undersøger Københavns Politi en bil, der var parkeret i nærheden af Kødbyen. Her finder de en økse, som de beslaglægger.
Det oplyser Københavns Politi til Newsbreak.dk.
Mærkelig nok har øksen ingen relation til det slagsmål, der var den oprindelig grund til, at Københavns Politi blev tilkaldt.
Politiet oplyser endvidere, at de ikke er bekendte med, at nogen er kommet til skade ved hjælp af en økse.
En økse er omfattet af våbenloven, hvis dens klinge er over 12 centimeter. Hvis man bærer en økse af den slags, kræver det en våbentilladelse.